6782 Mórahalom, Millenniumi sétány 16-18.   

Alkoholofüggőség

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Alkoholfüggőség

Az alkohol gátlás- és feszültségoldó, ellazító hatású, segítségével az egyén könnyebben ismerkedik, felszabadultabb, „elfelejti” a problémáit. Alkalomszerű használat esetén ugyanaz a mennyiség kiváltja a várt hatást, de rendszeres fogyasztás mellett egyre növekvő mennyiség szükséges a kívánt állapot eléréséhez. Az alkohol rendszeres fogyasztása akkor minősül betegségnek, ha az alkoholizmus testi, lelki és szociális tünetei már kimutathatóak. Az alkoholistát a hozzászokás és a függőség jellemzi, és ezenkívül az ivási szokásai is jellegzetesen átalakulnak. A testi függőséget a toleranciafokozódás (egyre nagyobb mennyiségek ivása ugyanolyan hatás eléréséhez), és az alkohol hiányában vagy a szokottnál kevesebb mennyiségű alkohol fogyasztásakor jelentkező megvonási tünetek jellemzik.

Lelki tünetek: Sóvárgás, azaz ellenállhatatlan vágy az ivásra. Kontrollvesztés, azaz a további alkoholizálás a kialakuló szövődmények, a kifejezett tiltás, az életvezetés törése ellenére is folytatódik. A beteg az első pohár után nem tud megállni, kényszeresen iszik tovább. Mindezek hozzájárulnak, hogy az alkohol megszerzése és fogyasztása az élet egyre nagyobb részét tölti ki a beteg életében. Személyiségváltozás, mint például ingerlékenység, hangulatváltozások és ezek által vezérelt kritikátlan megnyilvánulások, esetenként agresszivitás. A folyamat előrehaladásával az intellektuális funkciók is hanyatlanak.

Szociális tünetek: A gyakori ittasság képtelenné teszi az egyént a munkára és a társadalmi beilleszkedésre. Gyakran a házasság ill. párkapcsolatok felbomlásához és indokolatlan munkahelyi hiányzásokhoz, teljesítménycsökkenéshez, majd elbocsátáshoz vezethet. Az alkohol megszerzése és fogyasztása az élet egyre nagyobb részét tölti ki.

Árulkodó jelek lehetnek:

  • már többször gondoltál arra, hogy abba kéne hagyni az alkoholfogyasztást
  • családtagjaid, ismerőseid szóvá tették, hogy túl sokat iszol
  • volt már bűntudatod az elfogyasztott alkohol miatt
  • fogyasztottál alkoholt a rossz közérzet elmulasztására, esetleg a másnaposság ellen

Veszélyek:

  • az alkoholfogyasztás súlyosan károsítja a szervezetet: Az alkohol a szervezetbe kerülve idegméregként viselkedik, pusztítja az idegsejteket. Ezt a hatását a szervezet minden részén kifejti, így károsítja a májat (májzsugor), az agyat, a szívet (szívinfarktus), az izmokat, a hormonrendszert, a gyomor- és bélműködést (emésztőrendszer rákjai).
  • a rendszeres alkoholfogyasztás súlyos korai szellemi leépüléshez, elbutuláshoz, agyi érelmeszesedéshez, az emlékezet romlásához vezethet.
  • a terhesség alatti alkoholfogyasztás növeli a problémák megjelenésének valószínűségét a terhesség és a szülés alatt, valamint a magzat súlyos szellemi és testi károsodásához vezethet
  • az alkohol túladagolása esetén gyakori az eszméletvesztés, öntudatlan állapot, előfordulhat légzésbénulás és halál
Pin It
©2024 Homokháti Szociális Központ. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper and Kontraszt Web és Videó Stúdió