6782 Mórahalom, Millenniumi sétány 16-18.   

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Dohányzás

A dohányzás során a függőséget elsősorban a nikotin alakítja ki, ugyanakkor azt is megfigyelhetjük a dohányosokon, hogy jellemző szokásokat tesznek magukévá. Három folyamat játszik szerepet a függőség kialakulásában:

  • A nikotin az agy jutalmazó központjára meglehetősen gyorsan fejti ki a hatását, mivel a cigarettafüst beszívása után akár 8-10 másodperc alatt eléri az agyat. Ez közvetlenül jutalmazza az idegrendszert megerősítve ezzel a dohányzást.
  • Egy idő után azonban már azért van szükség a cigarettára, hogy a személy fenntartsa a szervezetében a nikotin megszokott szintjét. A csökkenő nikotin mennyisége mellett azt tapasztalja, hogy ideges, nyugtalan, ingerült. Ha rágyújt a cigarettára, akkor az ingerültsége, idegessége nagyon gyorsan megszűnik. A dohányosok ezt gyakran a cigaretta és a nikotin nyugtató hatása példájaként hozzák fel. Ez azonban tévedés. A nikotin stimuláns hatást fejt ki. Például növeli a vérnyomást, emeli a pulzust, szűkíti az ereket, növeli az éberséget. A nyugtató hatás csak abból az illúzióból adódik, hogy a dohányos a csökkenő nikotinszinttel együtt járó kellemetlen tüneteket szüntetheti meg a rágyújtással. Ráadásul a problémák nem oldódnak meg attól, hogy rágyújtott a cigarettára. A dohányzás azt ígéri, hogy megoldja a problémát, de az esetek túlnyomó többségében a problémák maradnak, sőt szaporodnak.
  • Az idegrendszer mindezeken túl összekapcsolja a nikotin hatását és azokat az ingereket, amelyek körül veszik a dohányzó személyt, így például a cigaretta ízét, látványát, a füstöt, a dohányzó helyiséget, a reggeli kávét, és a sor még hosszan folytatható. Ennek következtében a környezeti ingerek is felébreszthetik a dohányzás utáni vágyat az idegrendszerben, és a dohányost a rágyújtásra késztetik.

Az idegrendszer alkalmazkodik a nikotinhoz, így idővel kialakul az egyik legmakacsabb függőség, amit a kokaintól és herointól való függésnél is erősebbnek tartanak.

A nikotinfüggőség jelei:

  • ébredés után fél órán belül elszívod az első cigarettát
  • nehezen állod meg, hogy ne gyújtson rá olyan helyen, ahol ez tilos
  • napi fél doboz cigarettát vagy annál többet szívsz el
  • ha beteg vagy és nem tudsz felkelni, akár az ágyban is rágyújtasz

Veszélyek:

számos testi, szervi megbetegedést okoz, melyek elsősorban a szívet, tüdőt, illetve a fogakat támadják meg

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Alkoholfüggőség

Az alkohol gátlás- és feszültségoldó, ellazító hatású, segítségével az egyén könnyebben ismerkedik, felszabadultabb, „elfelejti” a problémáit. Alkalomszerű használat esetén ugyanaz a mennyiség kiváltja a várt hatást, de rendszeres fogyasztás mellett egyre növekvő mennyiség szükséges a kívánt állapot eléréséhez. Az alkohol rendszeres fogyasztása akkor minősül betegségnek, ha az alkoholizmus testi, lelki és szociális tünetei már kimutathatóak. Az alkoholistát a hozzászokás és a függőség jellemzi, és ezenkívül az ivási szokásai is jellegzetesen átalakulnak. A testi függőséget a toleranciafokozódás (egyre nagyobb mennyiségek ivása ugyanolyan hatás eléréséhez), és az alkohol hiányában vagy a szokottnál kevesebb mennyiségű alkohol fogyasztásakor jelentkező megvonási tünetek jellemzik.

Lelki tünetek: Sóvárgás, azaz ellenállhatatlan vágy az ivásra. Kontrollvesztés, azaz a további alkoholizálás a kialakuló szövődmények, a kifejezett tiltás, az életvezetés törése ellenére is folytatódik. A beteg az első pohár után nem tud megállni, kényszeresen iszik tovább. Mindezek hozzájárulnak, hogy az alkohol megszerzése és fogyasztása az élet egyre nagyobb részét tölti ki a beteg életében. Személyiségváltozás, mint például ingerlékenység, hangulatváltozások és ezek által vezérelt kritikátlan megnyilvánulások, esetenként agresszivitás. A folyamat előrehaladásával az intellektuális funkciók is hanyatlanak.

Szociális tünetek: A gyakori ittasság képtelenné teszi az egyént a munkára és a társadalmi beilleszkedésre. Gyakran a házasság ill. párkapcsolatok felbomlásához és indokolatlan munkahelyi hiányzásokhoz, teljesítménycsökkenéshez, majd elbocsátáshoz vezethet. Az alkohol megszerzése és fogyasztása az élet egyre nagyobb részét tölti ki.

Árulkodó jelek lehetnek:

  • már többször gondoltál arra, hogy abba kéne hagyni az alkoholfogyasztást
  • családtagjaid, ismerőseid szóvá tették, hogy túl sokat iszol
  • volt már bűntudatod az elfogyasztott alkohol miatt
  • fogyasztottál alkoholt a rossz közérzet elmulasztására, esetleg a másnaposság ellen

Veszélyek:

  • az alkoholfogyasztás súlyosan károsítja a szervezetet: Az alkohol a szervezetbe kerülve idegméregként viselkedik, pusztítja az idegsejteket. Ezt a hatását a szervezet minden részén kifejti, így károsítja a májat (májzsugor), az agyat, a szívet (szívinfarktus), az izmokat, a hormonrendszert, a gyomor- és bélműködést (emésztőrendszer rákjai).
  • a rendszeres alkoholfogyasztás súlyos korai szellemi leépüléshez, elbutuláshoz, agyi érelmeszesedéshez, az emlékezet romlásához vezethet.
  • a terhesség alatti alkoholfogyasztás növeli a problémák megjelenésének valószínűségét a terhesség és a szülés alatt, valamint a magzat súlyos szellemi és testi károsodásához vezethet
  • az alkohol túladagolása esetén gyakori az eszméletvesztés, öntudatlan állapot, előfordulhat légzésbénulás és halál

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Gyógyszerfüggőség

Kétféle gyógyszerfüggőséget ismerünk:

Ha a gyógyszerszedés „rossz szokás”

Ebben az esetben a gyógyszerbe vetett hit – miszerint az mindent megold – teszi függővé az egyént, pszichés függés alakul ki. A reklámoknak köszönhetően sokan elvárják, hogy minden bajra kapjanak valami hatásos „csodaszert”. Ezt a fajta függőséget a gyógyszereket övező felfokozott bizalom és a helytelen életmód kiváltotta betegségek tarják fenn. Bár pl. egy vízhajtó nem programozza át az agyat, mégis van veszélye, hiszen – mivel minden gyógyszernek van mellékhatása – hosszú távon negatívan befolyásolja a szervezet működését.

„Amikor már nincs választási lehetőség”

Ebben az esetben az egyén a gyógyszer kémiai összetevői, illetve az agyra gyakorolt hatásai miatt válik függővé. A nehezen orvosolható, szinte visszafordíthatatlan gyógyszerfüggőség leginkább a központi idegrendszerre ható szerekkel kapcsolatban alakulhat ki, ami pszichés és fizikai függőséget jelent. A nyugtatók, altatók, hangulatjavítók, fájdalomcsillapítók jó közérzetet biztosítanak, s megoldást nyújthatnak az egyes élethelyzetekből fakadó problémákra. Akárcsak a drog, kellemes állapothoz segít, s lassan nem is tud meglenni nélküle a szervezet.

A gyógyszerekkel tehát el lehet érni az "optimális" állapotot, de sajnos ettől az "optimális" állapottól már nem lehet megszabadulni, a függő talán egyetlen vágya, hogy fenntartsa ezt. Ha egy gyógyszeren "rajtafelejtik" a beteget, vagy az illető önkényesen megemeli az általa szedett gyógyszer dózisát, akkor bekövetkezhet a függőség állapota. A szervezet hozzászokik a gyógyszerhez, a kívánt hatás eléréséhez egyre nagyobb mennyiséget kell bevenni.

A pszichiátriai és fájdalomcsillapító készítményeken kívül hozzá lehet szokni egyéb gyógyszerekhez is. Ilyenek az allergiások/ asztmások számára a légzést javító, a fulladási veszélyt kiküszöbölő szteroidok, vagy a sportolók által szedett izomtömeg növelő, teljesítményt fokozó anabolikus szteroidok.

Árulkodó jelek lehetnek:

  • indokolatlanul sok gyógyszert tartasz otthon ill. magadnál
  • ha elfogy valamelyik gyógyszer, azonnal pótolnod kell, mert maga a gondolat megrémít, hogy nincs belőle
  • hozzányúlsz családtagjaid gyógyszereihez is
  • előfordul, hogy olyan gyógyszert is beveszel, ami nem az aktuális problémádra való
  • előfordul, hogy nagyobb adagot veszel be az előírtnál

Veszélyek:

  • súlyos figyelemzavar jelentkezhet, csökken a koncentrálóképesség
  • a rendszeres használat, a túladagolás vagy a megvonás a memória sérüléséhez, memóriazavarokhoz, vagy az észlelés zavaraihoz vezethet
  • a megváltozott érzékletek és csökkent reflexek miatt nagy a balesetveszély
  • a függőség kialakulása a teljesítmény romlásához, a baráti-, családi- és munkakapcsolatok kiüresedéséhez, elvesztéséhez vezethet

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Játékfüggőség

A játékfüggőségnek két fő típusavan: a szerencsejátékos, illetve a számítógépes játékoktól függő személy. Eltérően nyilvánulnak meg, de az életmódot döntően befolyásoló függőség mindkét esetben jelen van. A szerencsejátékosnál az anyagi gondok súlyosabbak és ezzel párosulnak az életmódbeli problémák. A számítógépes játékok miatt függővé válóknak viszont elsősorban a mindennapi életvitelük nehezül meg vagy lehetetlenül el, hiszen akár az evés, alvás, a hétköznapi szükségletek rovására is játszanak az érintettek.

Szerencsejátékfüggőség

Azok az emberek, akik szerencsejátékot űznek, tipikusan három lépést megtéve jutnak csapdába. A folyamat a rekreációs szerencsejátékkal kezdődik, a problémás szerencsejátékkal folytatódik, és végül a függőségbe torkollik. Minden egyes szakasz eltarthat hónapokig, évekig.

  • Első szint. A játékosnak először pozitív benyomása alakul ki a szerencsejátékról, jól szórakozik vele, izgalmat, örömet okoz neki. Sokan úgy hiszik, hogy különös tehetségük van a játékra, sorozatosan nyerni fognak, nagy pénzekről álmodnak. „Még leszek valaki!” - gondolják magukról.
  • Második szint. Ez a vesztési fázis, veszélyeztetett szakasz, ekkor már a játékos a konfliktusokból származó feszültségeit akarja levezetni a játékkal, problémái azonban így nem oldódnak meg. Jellemző, hogy újabb és újabb vesztés következik, a játékos életét a játék köré szervezi. Nem tanul a sorozatos vesztésből, nem számol a következményekkel, nincs veszélyérzete, végül mindent kockára tesz.
  • Harmadik szint. A játékos végül a függőségi szinthez érkezik. Gondolkozását és életvitelét teljesen leköti a játék. Ekkor következik be a kétségbeesési fázis: már nagy tartozások halmozódnak fel, a számlák befizetése elmarad, kölcsönöket már senki sem ad, csak az alvilág kapuja áll nyitva - sikkasztás és csalás az egyetlen pénzhez jutási lehetőség. A játékos megingathatatlanul hisz a „biztos szisztémában”, amit kidolgoz magának. Akkor élvezi igazán a játékot, ha annak tétje van. A játékbeteg belefeledkezik a játékba, képtelen abbahagyni, akkor is tovább játszik, ha nyer, és akkor is, ha veszt. Mindenképpen vissza akarja nyerni, amit vesztett. Nem tud leállni, ezért súlyos adósságokba keveredik, sőt a családját is megkárosítja.

Árulkodó jelek lehetnek:

  • intenzíven foglalkoztat a játék gondolata (tervezgeted, hogy mikor és hogyan fogsz játszani)
  • a kívánt izgalom eléréséhez egyre nagyobb összegű tétekben játszol, eljátszva az utolsó filléreidet is
  • kértél már kölcsön azért, hogy játszhass
  • előfordul, hogy a mindennapi kiadások rovására „teszel félre” játékra
  • előfordul, hogy azért játszol, hogy így oldd meg anyagi nehézségeidet, illetve azért, hogy kifizesd az adósságaidat
  • vesztés után úgy érzed, hogy vissza kell menned minél előbb, hogy visszanyerd azt, amit veszítettél
  • előfordul, hogy a munkaidő rovására játszol
  • a családodban, kapcsolataidban feszültséget okoz a játék, előfordult, hogy hazudtál nekik a játszási szokásaidról
  • lelkiismeretfurdalásod van játék után
  • előfordult már, hogy hosszabb ideig játszottál, mint ameddig tervezted
  • a feszültségek arra késztetnek, hogy játssz
  • ha valami jó történik, úgy érzed, azt játékkal kell megünnepelned

Veszélyek:

  • felborul a napi életritmus, az evés, alvás rapszodikussá válik
  • a munka, tanulás háttérbe szorul, veszélybe kerülhetnek a hosszú távú célok
  • a társas kapcsolatok megromlanak
  • pszichoszomatikus betegségek jelenhetnek meg a stressz miatt

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Játékfüggőség

A játékfüggőségnek két fő típusavan: a szerencsejátékos, illetve a számítógépes játékoktól függő személy. Eltérően nyilvánulnak meg, de az életmódot döntően befolyásoló függőség mindkét esetben jelen van. A szerencsejátékosnál az anyagi gondok súlyosabbak és ezzel párosulnak az életmódbeli problémák. A számítógépes játékok miatt függővé válóknak viszont elsősorban a mindennapi életvitelük nehezül meg vagy lehetetlenül el, hiszen akár az evés, alvás, a hétköznapi szükségletek rovására is játszanak az érintettek.

Szerencsejátékfüggőség

Azok az emberek, akik szerencsejátékot űznek, tipikusan három lépést megtéve jutnak csapdába. A folyamat a rekreációs szerencsejátékkal kezdődik, a problémás szerencsejátékkal folytatódik, és végül a függőségbe torkollik. Minden egyes szakasz eltarthat hónapokig, évekig.

  • Első szint. A játékosnak először pozitív benyomása alakul ki a szerencsejátékról, jól szórakozik vele, izgalmat, örömet okoz neki. Sokan úgy hiszik, hogy különös tehetségük van a játékra, sorozatosan nyerni fognak, nagy pénzekről álmodnak. „Még leszek valaki!” - gondolják magukról.
  • Második szint. Ez a vesztési fázis, veszélyeztetett szakasz, ekkor már a játékos a konfliktusokból származó feszültségeit akarja levezetni a játékkal, problémái azonban így nem oldódnak meg. Jellemző, hogy újabb és újabb vesztés következik, a játékos életét a játék köré szervezi. Nem tanul a sorozatos vesztésből, nem számol a következményekkel, nincs veszélyérzete, végül mindent kockára tesz.
  • Harmadik szint. A játékos végül a függőségi szinthez érkezik. Gondolkozását és életvitelét teljesen leköti a játék. Ekkor következik be a kétségbeesési fázis: már nagy tartozások halmozódnak fel, a számlák befizetése elmarad, kölcsönöket már senki sem ad, csak az alvilág kapuja áll nyitva - sikkasztás és csalás az egyetlen pénzhez jutási lehetőség. A játékos megingathatatlanul hisz a „biztos szisztémában”, amit kidolgoz magának. Akkor élvezi igazán a játékot, ha annak tétje van. A játékbeteg belefeledkezik a játékba, képtelen abbahagyni, akkor is tovább játszik, ha nyer, és akkor is, ha veszt. Mindenképpen vissza akarja nyerni, amit vesztett. Nem tud leállni, ezért súlyos adósságokba keveredik, sőt a családját is megkárosítja.

Árulkodó jelek lehetnek:

  • intenzíven foglalkoztat a játék gondolata (tervezgeted, hogy mikor és hogyan fogsz játszani)
  • a kívánt izgalom eléréséhez egyre nagyobb összegű tétekben játszol, eljátszva az utolsó filléreidet is
  • kértél már kölcsön azért, hogy játszhass
  • előfordul, hogy a mindennapi kiadások rovására „teszel félre” játékra
  • előfordul, hogy azért játszol, hogy így oldd meg anyagi nehézségeidet, illetve azért, hogy kifizesd az adósságaidat
  • vesztés után úgy érzed, hogy vissza kell menned minél előbb, hogy visszanyerd azt, amit veszítettél
  • előfordul, hogy a munkaidő rovására játszol
  • a családodban, kapcsolataidban feszültséget okoz a játék, előfordult, hogy hazudtál nekik a játszási szokásaidról
  • lelkiismeretfurdalásod van játék után
  • előfordult már, hogy hosszabb ideig játszottál, mint ameddig tervezted
  • a feszültségek arra késztetnek, hogy játssz
  • ha valami jó történik, úgy érzed, azt játékkal kell megünnepelned

Veszélyek:

  • felborul a napi életritmus, az evés, alvás rapszodikussá válik
  • a munka, tanulás háttérbe szorul, veszélybe kerülhetnek a hosszú távú célok
  • a társas kapcsolatok megromlanak
  • pszichoszomatikus betegségek jelenhetnek meg a stressz miatt
©2024 Homokháti Szociális Központ. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper and Kontraszt Web és Videó Stúdió